Details
The Cimona Flush CIM5008 consisting of facets which refracts the light similarly to real crystal. It is a simple yet eye-catching flush fitting designed to fit modern low ceilings. This fitting is also available in a larger size.
Additional Information
| Product ID | DAR-CIM5008 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128653970 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 2024lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 80mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 80mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Acrylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.4kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.41kg |
Cimona 1 Light 24W Integrated LED Medium Acrylic Flush Fitting
PRODUCT ID# : DAR-CIM5008
/ images
