Details
The minimalistic Cierro flush 4-light in Taupe features a round faux silk drum shade with a frosted acrylic diffuser that produces a lovely soft light when lit.
Additional Information
| Product ID | DAR-CIE5001 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700575 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 160mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Taupe |
| Colour Finish 2 | White |
| Item Nett Weight (kg) | 2.97kg |
Cierro 4 Light E27 Taupe Flush Ceiling Light With Diffuser 60cm
PRODUCT ID# : DAR-CIE5001
/ images
