Details
The 45cm Cezanne French drum shade from dar Lighting is in a delicate tone of porcelain white that will compliment many table lamp styles. In faux silk fabric and self lined, this glamorous, gently tapered shade will add a luxurious finish to any room.
Additional Information
| Product ID | DAR-CEZ1839 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128559845 |
| Brand | Dar |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Grey |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Grey Smooth |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.909kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Cezanne E27 Grey Faux Silk Tapered 45cm Drum Shade (Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-CEZ1839
/ images
