Details
CEZANNE - a range of French drum style shades in delicate tones that compliment many table lamp styles and with a reversible gimbal can also be used as an easy fit pendant for the centre of the room. In faux silk fabric and self lined these add a luxurious finish to any room.
Additional Information
| Product ID | DAR-CEZ162 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128559791 |
| Brand | Dar |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 260mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 260mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Smooth |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.836kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Cezanne E27 White Faux Silk Tapered 40cm Drum Shade (Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-CEZ162
/ images
