Details
The Cerys Pendant CER0135 is a spectacular single pendant featuring large lozenges of crystal like glass in a polished, warm gold finish. A statement piece for any style living space
Additional Information
| Product ID | DAR-CER0135 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128648136 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 300mm |
| Diameter (mm) | 330mm |
| Body Height (mm) | 300mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.8kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3.65kg |
Cerys 1 Light E27 Gold Adjustable 4 Tier Pendant With Crystal Detail
PRODUCT ID# : DAR-CER0135
/ images
