Details
Takes 1 x 25W G9 Bulb (not included). Item is IP44 Rated therefore is suitable for Bathroom Use (zone 2 and 3). Includes Pull Cord Switch. The Cedric range consists of matching 3 Light Spotlight .This range is also available
in a polished chrome finish. • Adjustable ribbed glass shades give both directional and ambient light
• A classic in a new finish of antique brass
Additional Information
| Product ID | DAR-CED0775 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678027 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 90mm |
| Height (mm) | 140mm |
| Body Height (mm) | 140mm |
| Projection (mm) | 170mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 0.4kg |
Cedric 1 Light G9 Antique Brass IP44 Bathroom Spotlight With Pullcord C/W Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-CED0775
/ images
