Details
Perfect for adding elegance to a dining table or breakfast bar, the Cecilia pendant is a large oval shape made of tapered crystal bars. hanging off a brightly polished chrome frame.
Includes matching ceiling rose and 4 suspension wires, plus a discreet clear cable. Height is adjustable at the point of installation (42–120cm).
Additional Information
| Product ID | DAR-CEC0350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128427526 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 650mm |
| Height (mm) | 1200mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Projection (mm) | 210mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.794kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
Cecilia 3 Light G9 Polished Chrome Oval Linear Bar Pendant Made Of Tapered Crystal Bars
PRODUCT ID# : DAR-CEC0350
/ images
