Details
Takes 1 x 60W E27 Globe Bulb (not included). Item is Double Insulated. Has adjustable Height. A beautiful tropic inspired palm tree pendant with rich golden leaves
Additional Information
| Product ID | DAR-CAR0135 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128679314 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 400mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Gold |
| Item Nett Weight (kg) | 2.573kg |
Cara 1 Light E27 Antique Gold Adjustable Pendant In A Glamorous Palm Tree Style
PRODUCT ID# : DAR-CAR0135
/ images
