Details
The pretty Café ceiling light has a neat shade, ridged like a scallop shell, in frosted, opal white glass. This timeless bathroom light is IP44 rated so is safe for use in bathroom zones 1 and 2 or anywhere water spray is a risk.
With a low profile, sitting flush to the ceiling, the Café is ideal for low ceiling heights; we suggest you check available height before purchase.
Bulb not included; takes 1 x 60W max ES screw cap GLS standard. This light can be used with a dimmer switch when dimmable bulbs are installed.
Additional Information
| Product ID | DAR-CAF502 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128107213 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 105mm |
| Diameter (mm) | 270mm |
| Body Height (mm) | 105mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Opal |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.6kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Cafe 1 Light E27 Scalloped Opal Glass Bathroom IP44 Flush Fitting
PRODUCT ID# : DAR-CAF502
/ images
