Details
Takes 1 x 40W E14 Candle Bulb (not included|). Item is IP44 Rated therefore is suitable for Bathroom Use (zone 2 and 3). Includes Pull Cord Switch. The Caden range consists of Matching Single Semi Flush Fitting. All Range is also available in Antique Brass Finish. • Opal school house glass and stepped metal details give this range a classic look
• Warm brass tones are a welcome re-emerging trend in bathroom design
Additional Information
| Product ID | DAR-CAD0750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678003 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 370mm |
| Body Height (mm) | 370mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Caden 1 Light E14 Polished Chrome IP44 Bathroom Wall Light With Pull Cord Switch C/W Opal Glass
PRODUCT ID# : DAR-CAD0750
/ images
