Details
Takes 1 x 60W E27 GLS Bulbs (not included). Item is Double Insulated.The Boyd range consists of matching 3 Light Pendant Fitting. Fresnel glass mixed with black and antique brass details
make this industrial range work well in country style kitchens
Additional Information
| Product ID | DAR-BOY0175 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678317 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 190mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Boyd 1 Light E27 Antique Brass Flush Fitting With Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-BOY0175
/ images
