Details
The Boston 5 light semi flush lamp has a traditional feel with flared opal glass shades and ribbed detailing. Perfectly suited to add a bit of grandeur to low ceiling.
Bulbs not included: takes 5 x 60w max SES GB
Additional Information
| Product ID | DAR-BOS05 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128163387 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 335mm |
| Diameter (mm) | 405mm |
| Body Height (mm) | 335mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.864kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5.5kg |
Boston 5 Light E14 Antique Brass Semi Flush Ceiling Fitting With Opaque Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-BOS05
/ images
