Details
The BLYTON 3lt Bar Pendant features a lightwood frame and a trio of metal retro-styled shades in cream.
This pendant is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type BLYTON in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-BLY5343 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128513113 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 160mm |
| Width (mm) | 600mm |
| Height (mm) | 1200mm |
| Body Height (mm) | 170mm |
| Projection (mm) | 160mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Cream |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.723kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Blyton 3 Light E14 Cream Adjustable Linear Bar Pendant With Lightwood Ceiling Plate C/W Metal Retro-Styled Cream Shades
PRODUCT ID# : DAR-BLY5343
/ images
