Details
The BLYTON 3lt Pendant features a lightwood ceiling plate and a trio of metal retro-styled shades in the soft muted colours of cream, white and putty.
Additional Information
| Product ID | DAR-BLY0343 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128500007 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1500mm |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Body Height (mm) | 730mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Multicoloured |
| Colour Finish 2 | Natural Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.817kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Blyton 3 Light Pendant Moulti Coloured/Natural Wood Finish
PRODUCT ID# : DAR-BLY0343
/ images
