Details
The large
Barclay bathroom ceiling light is classically styled featuring a white opal glass shade and stepped metal work in polished chrome.
Rated to IP44 standards and can safely be fitted in Zones 1 & 2 in the bathroom.
Bulbs not included: takes 1 x 60w max ES GLS
Additional Information
| Product ID | DAR-BAR5050 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128281982 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 120mm |
| Diameter (mm) | 380mm |
| Body Height (mm) | 120mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.214kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Barclay 1 Light E27 Large Bathroom IP44 Polished Chrome Flush With Opal Glass
PRODUCT ID# : DAR-BAR5050
/ images
