Details
The Barclay bathroom wall light is classically styled featuring a white opal glass shade and stepped metal work in antique brass. Fitted with a pull cord switch for ease of use.
Rated to IP44 standards and can safely be fitted in Zones 1 & 2 in the bathroom.
Bulbs not included: takes 1 x 40w max SES GB
Additional Information
| Product ID | DAR-BAR0775 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128415615 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 210mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 210mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Projection (mm) | 210mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.855kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Barclay 1 Light E14 Bathroom IP44 Antique Brass Wall Light With Opal Glass
PRODUCT ID# : DAR-BAR0775
/ images
