Details
The stunning AURELIA fifteen-light linear cluster with high shine electro plated glass shades in copper, dark copper and bronze. A perfect feature over a breakfast bar or long dining table. Height adjustable with a maximum height of 90cm.
Additional Information
| Product ID | DAR-AUR6264 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588609 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 15 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 360mm |
| Maximum Drop (mm) | 900mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 750mm |
| Height (mm) | 360mm |
| Body Height (mm) | 360mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Chrome |
| Colour Finish 2 | Multicoloured |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.443kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Aurelia 15 Light G4 Polished Black Chrome Adjustable Linear Bar Pendant With Copper, Dark Copper & Bronze Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-AUR6264
/ images
