Details
Takes 1 x 40W G9 Bulb - not included. Item is ouble insulated and supplied with pull cord switch. The Atiya range consists of matching 6 and 3 Light Flush Fitting together with a Single Table Lamp. All Range is also available in Polished Chrome Finish
Additional Information
| Product ID | DAR-ATI0775-07 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128681041 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Multicoloured |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 180mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Multicoloured |
| Item Nett Weight (kg) | 0.25kg |
Atiya 1 Light G9 Antique Brass Wall Light With Planet Style Glass
PRODUCT ID# : DAR-ATI0775-07
/ images
