Details
Inspired by Morocco, a clean modern take on an ancient arabesque shape. Highest quality crystal accentuated by a warm antique brass finish. This fittings takes 5 x 40W E14 Candle Bulbs (not included). Item is Double Insulated, the Asmara range consists of matching 6 Light Pendant Fitting
Additional Information
| Product ID | DAR-ASM5475 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128677969 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 500mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 4.6kg |
Asmara 5 Light E14 Antique Brass Moroccan Style Flush Fitting With Crystal Detail
PRODUCT ID# : DAR-ASM5475
/ images
