Details
Inspired by Morocco, a clean modern take on an ancient arabesque shape. Highest quality crystal accentuated by a warm antique brass finish. This Fitting Takes 6 x 40W E14 Candle Bulbs (not included). Has Adjustable Height. The 'Asmara' range consists of matching 5 Light Flush Fitting
Additional Information
| Product ID | DAR-ASM0675 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128677952 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 700mm |
| Maximum Drop (mm) | 1600mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 500mm |
| Height (mm) | 1600mm |
| Body Height (mm) | 530mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 5.9kg |
Asmara 6 Light E14 Antique Brass Adjustable Moroccan Style Pendant With Crystal Detail
PRODUCT ID# : DAR-ASM0675
/ images
