Details
A minimalist design, the understated Arvin is a stylish, single pendant that will work wonderfully by itself or in multiples in a room.
The ceiling light features an antique chrome finish with detailed metalwork and clear glass shades.
Shown with vintage bulbs, which are available separately, to achieve the sort-after industrial aesthetic.
Supplied with 100cm of cable that’s height adjustable at point of installation.
Matching bar pendant and wall light in ARVIN range available.
Additional Information
| Product ID | DAR-ARV0161 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128617859 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 310mm |
| Maximum Drop (mm) | 1250mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Body Height (mm) | 250mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.96kg |
Arvin 1 Light E27 Antique Chrome Adjustable Pendant With Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-ARV0161
/ images
