Details
The ARDECHE 1lt Small Pendant features a polished chrome ceiling plate and a clear fluted glass shade.
This pendant is supplied with 50cm of cable and chain and is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type ARDECHE in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-ARD0150 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128416049 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 290mm |
| Maximum Drop (mm) | 790mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 790mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.964kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Ardeche 1 Light E27 Polished Chrome Adjustable Small Pendant With Clear Fluted Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-ARD0150
/ images
