Details
A flush bathroom fitting with prismatic glass and chrome trim, reminiscent of early twentieth-century interior design. An IP44 water-resistance rating makes this ceiling flush perfect for bathrooms.
Additional Information
| Product ID | DAR-ARB5250 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588357 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 160mm |
| Diameter (mm) | 390mm |
| Body Height (mm) | 160mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.688kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
Arbor 3 Light E27 Plished Chrome Bathroom IP44 Flush Ceiling Light With Prismatic Glass Dome Shade
PRODUCT ID# : DAR-ARB5250
/ images
