Details
This single smoked glass teardrop pendant with a rippled texture gives a relaxed sophistication. Used individually or arrange in a trio over a breakfast bar or table. Supplied with clear cable, adjustable on fitting.
Additional Information
| Product ID | DAR-APU0110 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128603814 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 260mm |
| Diameter (mm) | 210mm |
| Body Height (mm) | 260mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.4kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Apulia 1 Light E27 Polished Chrome Adjustable Pendant With A Rippled Textured Smoked Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-APU0110
/ images
