Details
The ANDRE contemporary three-light pendant features aged brass framework and opal white glass, completed with three featured globe lamps to produce a soft and warm light output. Matching products are available; simply type ANDRE in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-AND0342 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128592927 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aged Brass |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Andrea 3 Light E14 Aged Brass Semi Flush Ceiling Light With Opal Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-AND0342
/ images
