Details
Andre - Like a game of two halves, the ball-shaped three light semi flush pendant is an ultra-contemporary fitting, with opal white glass uppers, designed to diffuse light, above powder-coated matt grey lower halves. Semi flush fittings are popular as they sit closer to the ceiling than a pendant so are suitable for lower ceilings and smaller rooms.
Includes matching ceiling rose. Height is not adjustable.
Additional Information
| Product ID | DAR-AND0339 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686299 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Grey |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Andrea 3 Light E14 Matt Grey Semi Flush Ceiling Light With Opal Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-AND0339
/ images
