Details
Andre - Like a game of two halves, the ball-shaped single light pendant is an ultra-contemporary fitting with an upper of powder-coated matt grey above an opal glass lower half, designed to diffuse light.
Includes matching ceiling rose. Suspended by a black braided cable. Height is adjustable at the point of installation (30–125cm).
Additional Information
| Product ID | DAR-AND0139 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686282 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1250mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 1250mm |
| Diameter (mm) | 210mm |
| Body Height (mm) | 300mm |
| Projection (mm) | 230mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Grey |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Andrea 1 Light E27 Matt Grey Single Adjustable Ceiling Pendant With Opal Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-AND0139
/ images
