Details
The Alvaro 6 light pendant in ivory and polished chrome with its slender profile provides a contemporary silhouette; tightly pleated cotton fabric add texture adds interest to this minimal form. This is a versatile range in two sizes and colourways.
Additional Information
| Product ID | DAR-ALV1733 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700544 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Ivory |
| Max Wattage Lamp (W) | 11W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 428mm |
| Maximum Drop (mm) | 1828mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 103mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 3.31kg |
Alvaro 6 Light E27 Polished Chrome Single Adjustable Pendant C/W Ivory Shade
PRODUCT ID# : DAR-ALV1733
/ images
