Details
The Alvaro 3 light pendant in mushroom (warm grey) and Antique brass with its slender profile provides a contemporary silhouette; tightly pleated cotton fabric add texture adds interest to this minimal form. This is a versatile range in two sizes and colourways.
Additional Information
| Product ID | DAR-ALV1039 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700537 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Brown |
| Max Wattage Lamp (W) | 11W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 330mm |
| Maximum Drop (mm) | 1130mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 110mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Bronze |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.86kg |
Alvaro 3 Light E27 Antique Bronze Single Adjustable Pendant C/W Mushroom Shade
PRODUCT ID# : DAR-ALV1039
/ images
