Details
The AGATHA 1lt Pendant features an antique brass ceiling plate and vintage style acorn cut glass shade.
This pendant is fully height adjustable at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-AGA0175 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128513465 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 280mm |
| Maximum Drop (mm) | 1270mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1270mm |
| Diameter (mm) | 130mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.379kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Agatha 1 Light E27 Antique Brass Adjustable Pendant With Vintage Style Acorn Cut Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-AGA0175
/ images
