Details
he Academy 4 Light Lantern is an elegantly tapered square lantern-style pendant in a natural brass finish (no glass). Including a mirrored plate in the top to create a floating illusion, this fitting would add a unique touch to any contemporary décor.
Additional Information
| Product ID | DAR-ACA8635 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699756 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 370mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Natural Solid Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 3.8kg |
Academy 4 Light E27 Natural Brass Adjustable Lantern Fitting With Clear Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-ACA8635
/ images
